Ükanyáink személyi igazolványában a foglalkozás rubrikában jellemzően még az szerepelt: háztartásbeli. A hetven-nyolcvan évvel ezelőtti állapotokhoz képest nagyot változott a világ. Nemcsak azért, mert a XXI. század lányai, asszonyai nem kizárólag a gyerekszülésben, nevelésben látják női mivoltuk kiteljesedését, hanem mert a magasan iskolázott nők a munkaerőpiacra lépve is meg szeretnék mutatni, mire képesek. Persze, az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a női munkavállalás manapság nem annyira fakultatív program, mintsem egzisztenciális kényszer.
Miért beszélünk egy <https://medihelp.hu>magán egészségbiztosító oldalán a kétkeresős családmodellről? A válasz roppant egyszerű. Azért, mert a két szülő + két gyerek felállású átlagos magyar család két eltartóval számol, két fizetés kell a megélhetéshez. És ebben az esetben – éppen azért, mert átlagos családot vettünk alapul – egyik kereső sem bankvezér vagy filmmogul...
Üzemzavar nélkül
Ez a séma egyben azt is jelenti, hogy Átlagoséknak – nevezzük így ezt a tipikus magyar családot – a KSH által közölt bruttó átlagkereset figyelembe véve nettó 452.998 Ft-ból* (+ családi pótlék) kell gazdálkodniuk. (A két gyerek utáni adókedvezménnyel számolva. Az már más kérdés, hogy ténylegesen hány család él ennyiből.) Ebből a bő 450 ezerből kell kigazdálkodniuk a rezsit, az élelmezést, az iskoláztatást, a szórakozást. Nagy fényűzés tehát a számok alapján nem várható. Ám, ez az összeg csak akkor biztosítja a család kiegyensúlyozott gazdálkodását, ha nincs „üzemzavar”, mindkét szülő folyamatosan képes dolgozni és biztosítani a megélhetéshez szükséges anyagiakat.
Ha megbillen az egyensúly
A két pilléren nyugvó család akkor billen meg, ha a pénzkereső duó egyik vagy másik tagja kiesik a munkából. Ez egy néhány napos influenza esetében még nem jelent nagy hiányt a családi kasszában, de hosszan tartó betegségeknél már komoly krízist idézhet elő. És most csak a fizetéskieséssel számoltunk, az esetleges kezelések (akár tetemes) költségét még nem is vettük figyelembe.
Az egészségünk nem magánügy!
Anélkül, hogy túldramatizálnánk a helyzetet, nyugodtan kijelenthető: az átlagfizetésből élők esetében egy teljes család nyugodt megélhetése múlik egy-egy betegség megelőzésén ill. mielőbbi megszüntetésén. (De ugyancsak jelentős egzisztenciális válsággal számolhatnak azok is, ahol a két kereső fizetése között jelentős a különbség, és egy hirtelen jött betegség épp a jobban kereső felet üti ki hosszabb időre.) A magán egészségbiztosítással egészségügyi szolgáltatások egész sorához férhetünk hozzá, számottevően lerövidítve a táppénzen töltött időt és a lábadozást. Mindezt úgy, hogy eközben nem terheljük meg vállalhatatlanul a családi büdzsét.
Lehet, hogy eddig egészségünkre magánügyként tekintettünk, de szeretteink biztonsága érdekében (is) érdemes más szemszögből is megközelíteni a kérdést. Mert a dolog így is, úgy is a családban marad.
*Számításunknál a KSH által közölt 2018-as 340.600 Ft bruttó átlagbérrel, és 2 gyermek után igénybe vehető kedvezménnyel számoltunk a HR-portál bérkalkulátorával.