Bekenjük kenőccsel, rosszabb esetben a körmünkkel keresztet vájunk bele, és kész is a szúnyogcsípés ellátása. Kellemetlen dolog, utána fáj, viszket, de pár napon belül elmúlik – alapélményünk, hogy az ilyen rovarcsípésbe belehalni azért nem lehet. A klímaváltozással együtt azonban olyan új természeti kihívásokhoz kell alkalmazkodnunk, amikre talán nem is gondoltunk. Hol tart a szúnyoginvázió ma, Magyarországon?
Szúnyoginvázió, idegenektől
Egyáltalán nem újdonság, hogy a szúnyogok különféle betegségeket terjesztenek: erre sajnos tökéletesen alkalmasak a megszokott, Magyarországon „őshonos”, egyszerű házi szúnyogok is. Azonban kis szerencsével és alapvető védőoltásokkal ezeket nem volt olyan nehéz kikerülni a szúnyoginváziót. Mára azonban olyan fajok is repkednek idehaza, amilyenekről eddig nem hallottunk: ezek az invazív, más néven behurcolt szúnyogfajok. Tigris-vagy zebraszúnyog, ázsiai bozótszúnyog, koreai szúnyog – ezen a nyáron már rájuk is fel kell készülnünk. A koreai szúnyogról például tavaly hallhattunk többet, amikor egy Pécs környékén áttelelt populáció láttán egyértelmű volt: visszaszorítani már nem tudjuk őket. Az olyan típusokat, mint például a zebraszúnyog, könnyű felismerni: nevéhez hűen csíkos a potroha. Csípésük sem akkor fáj, amikor már megtörtént, hanem rögtön a beszúrás pillanatában. Ám elsősorban nem ezen különbségek miatt jelentenek fokozott veszélyt.
Agresszív rovarok
A „régi”, megszokott szúnyogokhoz hasonlóan ezek a rovarok is igyekeznek mindig ember közelében lenni, ám valamivel agresszívabbak azoknál. A betegségek listája, amelyeket terjesztenek, ráadásul több mint aggasztó. Csak a koreai szúnyog már több nyugat-nílusi lázzal fertőzött áldozatot is követelt tavaly az Egyesült Államokban. Ugyanez a faj ráadásul szívférgességet, japán encephalitist (agyvelőgyulladással járó betegség) és Zika-vírust is terjeszthet. Társa, a feltűnőbb tigrisszúnyog „számlájára” írtak már sárgalázat is – bár egy fokkal megnyugtatóbb, hogy koreai társaikkal ellentétben képtelenek áttelelni, nyáron jönnek újra és újra. Ám a ahogy a telek egyre enyhébbek, a hidegtűrő rovaroknak egyre nagyobb esélyük van a hosszú távú túlélésre, ami viszont a hosszú távú szúnyoginvázió esélyét is növeli.
Mit tehetünk?
Hogy elkerüljük a veszélyt hordozó csípéseket és a szúnyoginváziót, érdemes megtennünk néhány alapintézkedést. Bizonyosodjunk meg, hogy a lakásunkban minden helyiségben hibátlan a szúnyogháló, fújjuk magunkat szorgalmasan szúnyogriasztóval, de ami ennél is hatékonyabb: esti kint tartózkodásnál menjünk szembe a trendekkel és tűrjük a nadrágot a zokniba, minél több bőrfelületet takarjunk el. A klímakatasztrófa okozta kiszáradás miatti mocsarasodással sajnos ezeket az intézkedéseket kell alapul vennünk hosszú távon. Védekeznünk kell a szúnyoginvázió ellen, de nemcsak esetenként… Bele sem merünk gondolni, hogyan tudna helytállni az állami egészségügy, ha felütné a fejét egy komolyabb távol-keleti járvány. Magán egészségbiztosítással a szúnyogcsípést nem lehet megelőzni, de a szorongást igen: ha mindent megtettünk, mégis megtörtént a baj, szakértő környezetben mérhetetlenül nagyobb biztonságban van az életünk.